Organizacja i budowa systemu bezpieczeństwa instytucji

część 2

Budując system bezpieczeństwa każdej instytucji należy zwrócić uwagę na trzy obszary:

  • zasób ludzki – pracownicy, firmy i osoby współpracujące, klienci, goście,
  • zabezpieczenia techniczne – budowlane i mechaniczne oraz elektroniczne,
  • bezpośrednią ochronę fizyczną.

Zapraszamy do zapoznania się z drugą częścią artykułu Organizacja i budowa systemu bezpieczeństwa instytucji dotyczącą zabezpieczeń technicznych.

Kolejnym elementem systemu zabezpieczeń są zabezpieczenia techniczne. Tutaj decydującą rolę winny odgrywać zawsze zabezpieczenia mechaniczne i budowlane, czyli, poza konstrukcją budynku, zabezpieczenie otworów drzwiowych i okiennych w określonej klasie odporności na włamanie. Pamiętajmy, że każdy system sygnalizacji włamania i napadu (SSWiN), czy system telewizji dozorowej (CCTV) okaże się bezużyteczny skoro na fizyczne sforsowanie okna, czy drzwi  wystarczy kilkanaście sekund.

Przy projektowaniu elektronicznych systemów zabezpieczeń zawsze należy mieć na uwadze, że systemy te stanowią uzupełnienie zabezpieczeń budowlanych i mechanicznych, winny być w odpowiednim stopniu zabezpieczenia, najlepiej z możliwością integracji poprzez system automatyki budynkowej (BMS).

W przypadku projektowania i instalacji systemu telewizji dozorowej (CCTV) należy pamiętać, by zapewnić:

  • identyfikację i rejestrację osób wchodzących do instytucji,
  • obserwację i rejestrację zdarzeń w newralgicznych dla bezpieczeństwa instytucji strefach, pomieszczeniach,
  • właściwy poziom oświetlenia w polu obserwacji kamer, tak, aby obraz nagrany w porze nocnej pozwalał na ocenę zachodzących zdarzeń i rozpoznanie osób biorących w nich udział,
  • obserwację ciągów komunikacyjnych,
  • obserwację elewacji budynku oraz terenu instytucji,
  • możliwość przechowywania obrazów przez okres co najmniej 30 dni od dnia nagrania.

Pamiętajmy o bezwzględnym instalowaniu w instytucji systemów, które mają zapobiec tym zagrożeniom, które niosą ze sobą największe straty dla instytucji. Takimi zagrożeniami są ogień i woda. Dlatego też najważniejszymi systemami elektronicznych zabezpieczeń są system sygnalizacji pożarowej (najlepiej by został uzupełniony chociaż w newralgicznych dla instytucji strefach, czy pomieszczeniach o system gaszenia) oraz system wykrywania wycieków i zalań.

Zapraszamy do przeczytania części drugiej – dotyczącej bezpośredniej ochrony fizycznej – Organizacja i budowa systemu bezpieczeństwa instytucji – część 3

Jeśli są Państwo zainteresowani naszymi szkoleniami i doradztwem w zakresie organizacji i budowy systemu bezpieczeństwa Państwa instytucji, zapraszamy do kontaktu:

Po otrzymaniu zapytania z opisem Państwa potrzeb – prześlemy zindywidualizowaną ofertę dostosowaną do Państwa potrzeb o oczekiwań.

Zadzwoń: 608 331 001 lub napisz: biuro@agema24.pl