Organizacja i budowa systemu bezpieczeństwa instytucji

część 3

Budując system bezpieczeństwa każdej instytucji należy zwrócić uwagę na trzy obszary:

  • zasób ludzki – pracownicy, firmy i osoby współpracujące, klienci, goście,
  • zabezpieczenia techniczne – budowlane i mechaniczne oraz elektroniczne,
  • bezpośrednią ochronę fizyczną.

 Zapraszamy do zapoznania się z drugą częścią artykułu Organizacja i budowa systemu bezpieczeństwa instytucji dotyczącą bezpośredniej ochrony fizycznej.

Ostatnim elementem w organizacji systemu zabezpieczeń jest ochrona fizyczna. W obiektach podlegających obowiązkowej ochronie, zgodnie z ustawą z dnia 22 sierpnia 1997 roku o ochronie osób i mienia (Dz. U. z 2016 r. poz. 1432), sposób wykonywania ochrony fizycznej jest szczególnie ważny.

Pamiętajmy, że nawet, gdy w instytucji zatrudnieni nie są kwalifikowani pracownicy ochrony, a portierzy, czy dozorcy ochrona fizyczna zawsze powinna być tak zorganizowana, by zapewnić:

  • bezpośredni dozór instytucji,
  • interwencję w sytuacjach stanowiących zagrożenie dla pracowników i majątku instytucji, oczywiście w ramach posiadanych kompetencji,
  • obsłudze zabezpieczeń technicznych (i tu znowu pamiętajmy, że nawet najdroższy system elektronicznych zabezpieczeń okazuje się zupełnie bezużyteczny, gdy nie ma komu odbierać sygnałów z poszczególnych central systemów i nie ma komu podjąć interwencji).

I na koniec chyba najważniejsza uwaga: budując system bezpieczeństwa instytucji zawsze zaczynajmy od określenia możliwych dla naszej instytucji zagrożeń, dalej w zależności od rodzaju zagrożeń wskażmy strefy wystąpienia poszczególnych zagrożeń oraz zdefiniujmy podstawowe zadania i obowiązki przede wszystkim dla pracowników instytucji, tak by zapobiec lub zminimalizować ewentualne straty i dopiero na tej podstawie rozbudowujmy techniczne systemy zabezpieczeń i organizujemy ochronę fizyczną.

Jeśli są Państwo zainteresowani naszymi szkoleniami i doradztwem w zakresie organizacji i budowy systemu bezpieczeństwa Państwa instytucji, zapraszamy do kontaktu:

Po otrzymaniu zapytania z opisem Państwa potrzeb – prześlemy zindywidualizowaną ofertę dostosowaną do Państwa potrzeb o oczekiwań.

Zadzwoń: 608 331 001 lub napisz: biuro@agema24.pl